Letní tábor s kytarou - způsob platby

Hlavní vedoucí:

Rostislav Coufal

Vedoucí:

Lucie Janečková

Kateřina Hrůšová

Anna Beckerová

Klára Hemplová

Tereza Vlčková

Tomáš Havel

Petr Tobišek

 

Rostislav Coufal

Je absolventem Konzervatoře v Pardubicích v oboru klasická kytara ve třídě profesora Stanislava Juřici a Františka Zimy. Od roku 1994 vyučuje hru na kytaru na Základní umělecké škole Střezina v Hradci Králové. Zde v roce 1997 založil první kytarový orchestr v České republice. V současné době působí jako vedoucí skupiny klasických kytar.

V roce 2003 založil a do roku 2012 vedl kytarový orchestr Bohemian Guitar Orchestra, jehož členy byli pedagogové a studenti ZUŠ Hradec Králové, Pardubice, Praha, Brno, Chrudim, Dvůr Králové nad Labem, Králíky, Jaroměř, Třebechovice pod Orebem, Dobruška a studenti pardubické konzervatoře. Zde působil jako dirigent a současně umělecký vedoucí souboru. Pro tento soubor rovněž provedl přepisy orchestrálních skladeb A. Vivaldiho, J.S. Bacha, M. Giulianiho, W.A. Mozarta, G. Rossiniho, A. Dvořáka, A. Chačaturjana, A. Piazzolly.

Základní sestava souboru měla okolo třiceti členů, v rámci určitých projektů však spolu vystupovalo až okolo sta hráčů (společné koncerty ve Filharmonii Hradec Králové, na Zámku v Pardubicích a v českém muzeu hudby v Praze s kytarovými orchestry ZUŠ Hradec Králové Střezina, ZUŠ Hradec Králové Habrmanova, ZUŠ Praha U Půjčovny, ZUŠ Pardubice Havlíčkova).

Soubor Bohemian Guitar Orchestra spolupracoval s vynikajícím českým kytaristou, skladatelem a pedagogem Štěpánem Rakem. Nahrál dvě CD, první v roce 2007 (J.S. Bach, A. Vivaldi, J.W. Duarte, A. Piazzolla, Š. Rak, latinskoamerické písně) a druhé v roce 2010 (M. Giuliani, A. Jungbluth, A. Dvořák, I. Albéniz).

V letech 2007 - 2015 dirigoval Mikulovskou filharmonii na mezinárodním kytarovém festivalu Mikulov.

Jako interpret prošel řadou kapel a spolupracoval na natočení jednadvaceti CD s hudbou nejrůznějšího zaměření (folk, rock, country, jižanský rock, grunge, vážná hudba) a rovněž na natáčení videoklipů a hudebních pořadů pro Českou televizi a TV Nova.

Kromě výuky klasické kytary též od roku 2001 pořádá víkendové kytarové semináře a letní tábory s kytarou pro děti i dospělé, se zaměřením na výuku hry kytarových doprovodů, písní, improvizaci a aranžování. 

Rovněž vyučuje na seminářích o hře kytarových doprovodů, písní, improvizace a aranžování pro dětské kapely a na přednáškách o vedení kytarového orchestru určených pro pedagogy ZUŠ a konzervatoří v ČR (Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Ostrava, Zlín, Olomouc, Bratislava, Nitra, Trhové Sviny, Šumperk, Králíky).

Je zván do porot národních a mezinárodních kytarových soutěží.

 

Z pedagogických úspěchů:

Od roku 1993 dvanáct žáků přijatých na konzervatoř.

Od roku 1996 získávají jeho žáci přední ocenění na národních i mezinárodních sólových i souborových kytarových soutěžích (sólové soutěže - Národní kola soutěže ZUŠ, Národní soutěž Prague Junior Note, Mezinárodní soutěž Františkolázeňský pramínek, Mezinárodní soutěž Festival Ivana Ballu Dolný Kubín, Mezinárodní soutěž v sólové hře na kytaru Zruč nad Sázavou, Mezinárodní soutěž Praguitarra, soutěže v komorní hře - Národní soutěž v komorní kytarové hře Hradecké Guitarreando, Mezinárodní soutěž kytarových a mandolinových orchestrů Pražské struny, Mezinárodní soutěž GOFI Bad Nauheim - Německo).

Dostal čtyři ocenění za vynikající pegadogickou práci. V roce 2016 získal ocenění Pedagogická osobnost roku udělené Radou města Hradec Králové.

 

Publikační činnost:

Hudební nauka pro žáky ZUŠ (1994)

Práce s kytarovým orchestrem na ZUŠ a konzervatořích (2016)

Hra akordů a doprovodů, improvizace, hra v kapele (2016)

 

Lucie Janečková

Narodila se v roce 1976. Na kytaru hraje od šestnácti letech, nejprve jako samouk písničky, poté klasickou hudbu u Rosti Coufala v ZUŠ v Třebechovicích pod Orebem a později v ZUŠ Na Střezině v Hradci Králové, kde začala hrát také v kytarovém kvartetu a kytarovém orchestru.


Kateřina Hrůšová

Narodila se 25. 4. 1996 v Hradci Králové. Od šesti let zpívala ve sboru, po sedmi letech se začala věnovat klasickému zpěvu, později zpěvu v populární hudbě na ZUŠ Střezina v Hradci Králové. S hrou na kytaru začala v hradeckém Domě dětí a mládeže ve svých třinácti letech, o rok později začala jezdit na kytarové tábory a semináře pod vedením Rosti Coufala. V roce 2015 odmaturovala na Biskupském gymnáziu Bohuslava Balbína v Hradci Králové. V současnosti je studentkou 4. ročníku oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ na Univerzitě Hradec Králové, kde prohlubuje svoji zálibu v hudbě díky hře na klavír. Kromě hudby patří mezi její zájmy cestování, turistika a práce s dětmi.


Klára Hemplová

Narodila se 22. května 1996 v Opočně. Na kytaru začala hrát v 5. třídě roku 2006 na ZUŠ v Hradci Králové u Jiřího Slavíčka. Poté se ale kvůli studiu na Střední umělecké škole grafické v Jihlavě musela přestěhovat na internát a začala chodit ke Karlu Podškubkovi do jihlavské ZUŠ. Odmaturovala roku 2015 a nyní bydlí v Brně, kde částečně pracuje jako dokumentátorka na Ústavu archeologické památkové péče a částečně jako stevardka na autobusových linkách Student Agency. Od září 2017 nastupuje na Konzervatoř Brno k profesoru Petru Vítovi, kde se nadále bude věnovat klasické kytaře.

 

Anna Beckerová

Narodila se 29. 11. 1995 v Opočně. Již od dětství se o uměleckou tvorbu zajímala v podobě výtvarné výchovy na ZUŠ Střezina. V roce 2007 se tam také začala učit hrát na klasickou kytaru u Davida Fiedlera. Po dvou letech přestoupila k Rostislavu Coufalovi, pod jehož vedením se po dobu osmi let účastnila i seminářů a táborů. Kromě hry na kytaru se na Střezině věnovala i populárnímu zpěvu, ze kterého v roce 2015 absolvovala. Ve stejném roce maturovala i na Gymnáziu Boženy Němcové. V současnosti studuje Hudební vědu na Univerzitě Karlově v Praze.

Hudbou se aktivně zabývá, hraje na kytaru, na klavír, zpívá a věnuje se i autorské tvorbě.Tereza Vlčková

Narodila se 6.2. 2001 v Hradci Králové. Hře na kytaru se začala učit už na základní škole ve skupinových lekcích, opravdové nadšení pro nástroj však přišlo až s prvním kytarovým táborem v létě 2014, půl roku poté se pod vedením Rosti Coufala začala věnovat i kytaře klasické na ZUŠ Střezině. Hraje v kytarovém kvartetu, pravidelně se účastní nejen písničkových táborů, ale i seminářů, díky nimž si k hudbě vytvořila velmi silné pouto. Je ve 3. ročníku Gymnázia Boženy Němcové, dále se zajímá o literaturu a psychologii.


Tomáš Havel

Narodil se 2. 5. 1994 v Hradci Králové. Pod vedením paní učitelky Jitky Budzákové a Rostislava Coufala se učil hrát na kytaru - jak klasicky na ZUŠ Střezina, tak písničkově na táborech a seminářích. Během několika let si vytvořil svůj silný vztah k hudbě, ke hraní na kytaru a k umění všeobecně. Po maturitě na Gymnáziu Boženy Němcové v roce 2013 začal studovat Průmyslový design na ČVUT v Praze, kde je nyní v posledním ročníku bakalářského programu. Kytaře se věnuje nadále, co mu studium dovolí. Hraje po kavárnách, vernisážích a při dalších příležitostech. Rád hledá nové inspirace, kreslí a běhá.


Petr Tobišek

Narodil se 24.10.1988 v Hradci Králové. Ve třetí třídě se začal učit hrát na piano v hradecké ZUŠ Habrmanova, o tři roky později se přidala i kytara, na kterou se učil u Jiřího Slavíčka. Kytara nakonec nad klavírem zvítězila, po absolvování 9 let výuky v ZUŠ ho záliba v tomto nástroji neopustila, dále hrál v kytarovém orchestru a s přáteli kytaristy v různých kapelách. V současné době se své zálibě věnuje naplno, studuje konzervatoř v Pardubicích a učí kytaru na ZUŠ. Kromě hudby má v oblibě také sport (rád hraje tenis a jezdí na kole) nebo filmy.